Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok bankanın konut faizlerini düşürdüğü bu zamanlarda, yatırım yapmak elbette kaçınılmaz bir durum. Bizler de sizin için yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları bir araya getirdik. Ama hepsinden önemlisi yatırım yapacağınız taşınmazı sahibinden direkt almıyorsanız, yatırım danışmanınız güvenilir biri olmalı.


Neye yatırım yapacağınızı belirleyin

Yatırım yaparken önceliğiniz yatırımı ne üzerine yapacağınızı belirlemek olmalı. Konut, iş yeri ya da arsa bu üçünün de yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken ayrı ayrı önemli noktaları bulunuyor. Konutta yapacağınız yatırımda daha çok merkezi konuma, okula, kentsel dönüşüme; iş yerinde ise iş merkezlerine yakınlığa daha çok dikkat edilmesi gerekir. Arsaya yapılacak yatırımda ise daha çok merkezden uzak ama gelecek vaat eden yerlere öncelik verilmeli. Gayrimenkuller arasında iyice düşünülüp karşılaştırma yapılarak seçim yapılmalı. Bir seçim yaptığınızda diğer alternatifleri hemen kenara atmamalısınız. Karşınıza daha kârlı farklı gayrimenkul tiplerinden biri çıkarsa değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Yatırımda dikkat edilecek dış etkenler

Neye yatırım yapacağınızı belirledikten sonra ilk işiniz yatırım yapacağınız gayrimenkul hakkında kapsamlı araştırma yapmak olmalı. Yatırımı yaparken en iyi şehire, semte dikkat edilmeli; şehrin merkezine ya da merkez noktalarına uzaklığı değerlendirmelisiniz.

Gayrimenkulünüzün şu anki ve uzun vadede ortaya çıkacak ulaşım koşullarını mutlaka göz önünde bulundurun. Hangi taşınmaz türünü alırsanız alın, ulaşımın zor olduğu yerler insanların tercihi olmuyor. Böyle bir durumda yatırımınız boşa gidebilir.

Gayrimenkulünüzün bulunduğu yerin alt yapısının durumunu mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Su, elektrik, kanalizasyon ve hatta günümüzde internet alt yapısına bile dikkat edilmesi gerekir. Çevresel faktörler de bu alanda çok önemli. Özellikle kentsel gelişimle beraber çevrede kurulacak eğitim ve sağlık alanları, spor kompleksleri, AVM’ler, park ve bahçe gibi gelecek vaad eden yapılar yatırımıza değer katacaktır.

Taşınmazınızın konut olmasına karar verdiyseniz, kentsel dönüşüm bölgelerinden ya da civarında bu tarz gelişmeler olan bölgelerden almanız yatırımınız için daha karlı olacaktır. Böylece alacağınız yaşlı ve eski konut yerine, yeni bir konut elde edebilir ya da daha iyi fiyata satabilirsiniz.

Gayrimenkulünüzün içerisinde dikkat etmeniz gerekenler

Yapacağınız yatırım için elbet bir miktar sermaye gerekmektedir. Ne kadar sermayeniz olursa olsun, gayrimenkulünüzün içerisini dikkatlice inceleyin. Bu şekilde satış işleminden sonra karşılaşabileceğiniz sürprizleri aza indirgemiş ya da hepten ortadan kaldırmış olursunuz.

Öncelikle taşınmazınızın iç yapısını, mutfak, banyo gibi odalarını hatta duvarlarını iyice kontrol edin. Hatta gayrimenkulü en az iki kere ziyaret etmeniz daha verimli olur. Eğer karar aşamanızı uzun vadede verecekseniz, farklı mevsimlerde tekrar ziyaret etmenizi öneririz.

İç kısımlarından hemen sonra mutlaka gayrimenkulünüzün su ve doğal gaz boruları ile elektrik hatlarını kontrol ettirin. Eğer merkezi sistem uydu kullanılıyorsa onun da sağlamlığından ve çektiğinden emin olmalısınız.

Kontrolleriniz sonunda çıkan masrafları belirleyebilir ve böylelikle sermayenizi kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca masraflarınızı ne kadar vadeye yayarsanız daha kârlı bir yatırım yapabilir ya da başka bir taşınmaza yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Satın alma aşamasında dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle gayrimenkulünüzün tapudaki gösterilenle aynı olup olmadığını kontrol edin. Ölçümlerin uyumluluğunu doğrulayın. Daha sonra sahibinin tapudaki kişi ile aynı kişi olduğunu doğrulatın. Eğer sahibi ile değil de bir emlakçı aracılığı ile alış yapıyorsanız, yatırım danışmanınızın güvenilir olduğundan emin olun.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör